• Smacznie i zdrowo

          • Przez ponad miesiąc uczniowie klasy 6a realizowali zajęcia nt. zdrowego odżywiania w ramach programu profilaktycznego "Trzymaj formę". 

            Zaczęliśmy od lekcji, na których dowiadywaliśmy się, jak utrzymać dobry stan zdrowia i kondycję fizyczną. Zrozumieliśmy, by czuć się lepiej, musimy połączyć zbilansowane odżywianie z aktywnym trybem życia. W uświadomieniu sobie tego pomogło nam również spotkanie z panem dietetykiem. Wyposażeni w tę wiedzę przystąpiliśmy do realizacji kolejnych zadań w grupach projektowych. Najpierw ustalaliśmy, czy posiłek, który chcemy przygotować, zawiera wszystkie niezbędne elementy odżywcze. Następnie redagowaliśmy przepisy kulinarne, by wykorzystać je do finałowego zadania, czyli samodzielnego przygotowania zdrowego posiłku. Wykorzystaliśmy do tego świetnie przystosowaną pracownię w naszej szkole. Przez dwie godziny siekaliśmy, mieszaliśmy, blendowaliśmy, gotowaliśmy i piekliśmy. Efekt-palce lizać! Było naprawdę smacznie i przede wszystkim zdrowo.

          • Gigathon - największy Ogólnopolski Konkurs Programistyczny - otwiera swoje drzwi dla młodych geniuszy!

          •  🚀 Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Gigathonie! To doskonała okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności programistyczne i zawalczyć o wyjątkowe nagrody, których głównym sponsorem została firma Komputronik.

            🏆 Co jest do wygrania?

            🎮 Konsola Microsoft Xbox Series X

            📱 telefony, tablety, akcesoria marki Samsung,

            🎓 obozy i kursy programistyczne

            📖 pakiety książek ufundowane przez wydawnictwa HarperCollins i Helion

            Kto może wziąć udział?

            👉 Kategoria 7-9 lat (Minecraft)

            👉 Kategoria 10-12 lat (Scratch)

            👉 Kategoria 13-15 lat (Python, C#, C+ +)

            👉 Kategoria 16-18 lat (Python, C#, C+ +)

            Jakie są etapy konkursu?

            Zapisy właśnie wystartowały i trwają aż do końca I etapu, który odbywa się od 6 do 26 maja. Kolejne dwa etapy odbędą się po wakacjach. Finał, który ma charakter stacjonarny zaplanowany jest na koniec listopada 2024 roku w Warszawie.

            W tym roku konkurs został rozszerzony również o rywalizację międzyszkolną Gigathon School Challenge, gdzie każdy zapisany uczestnik zdobywa punkty dla naszej szkoły!

             

            Więcej szczegółów i formularz zapisowy znajdziecie pod linkiem: http://info.gigathon.pl/edu

          • Konkurs Informatyczny dla uczniów klas 7 i 8

          • 25.04 2024 r. chętni uczniowie klas 8 naszej szkoły uczestniczyli w Konkursie Informatycznym dla uczniów klas 7 i 8 z terenu powiatu przeworskiego zorganizowanym przez Koło Naukowe Programistów KOR-ALGOL. Niestety tym razem nie udało się wygrać, ale następnym razem…

            Uczestnikom serdecznie gratulujemy

            Nauczyciele informatyki

             

          • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • We wtorek 30 kwietnia 2024 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczniowie w bardzo piękny sposób podkreślili, jak ważna jest znajomość historii swojego kraju, w myśl słów patrona naszej szkoły Jana Pawła II: “Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Młodzi artyści starali się odpowiedzieć na pytanie, czym aktualnie dla nas są hasła takie jak: Wolność, Naród oraz Ojczyzna. Przypomnieli  wszystkim zgromadzonym  istotę  dnia 3 maja  w życiu każdego Polaka, jak również potrzebę nieustannego doceniania  wolności i niezależności naszego kraju.

             

             

          • LUBLIN - miasto INSPIRACJI

          • LUBLIN - miasto INSPIRACJI

            24.04.2024 r. uczniowie klas 4a i 4b pod opieką wychowawców – M. Jaśkowiec i J. Stelmach oraz  nauczycieli - M. Wyczawskiej i J. Fuhrmana odbyli jednodniowa wycieczkę do LUBLINA.

            Program wycieczki obejmował liczne atrakcje. Pierwszą z nich było obejrzenie widowiskowego przedstawienia baletowego w Operze Lubelskiej, po którym uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z aktorem. Przybliżył on tajniki pracy osób zaangażowanych w przygotowanie spektaklu.

            Kolejnym punktem było zwiedzanie stadionu Arena Lublin, gdzie uczestnicy wycieczki zobaczyli boisko oczami zawodnika, poczuli prawdziwą atmosferę piłkarskiej szatni oraz przeszli korytarzami, którymi na murawę wychodziło wielu znakomitych piłkarzy. Poznali także najważniejsze miejsca Areny Lublin, niedostępne na co dzień. W sali konferencyjnej wcielili się w role dziennikarzy, trenera i zawodników, uczestnicząc w symulacji konferencji prasowej.

            Następnym przystankiem była wizyta w Regionalnym Muzeum Cebularza, w czasie której uczniowie wzięli udział w interaktywnych warsztatach i poznali sekretną recepturę tradycyjnego lubelskiego wypieku. Wykonane samodzielnie cebularze smakowały naprawdę wyjątkowo!

            Pełen wrażeń dzień zakończył się zwiedzaniem urokliwych zakątków Starego Miasta. Pani przewodniczka przybliżyła uczestnikom bogatą historię Lublina oraz legendy związane z miastem.

            Droga powrotna do Przeworska upłynęła na wspólnych grach, rozmowach i śpiewach. Na parking wjechaliśmy w rytmie "Makareny". Już nie możemy się doczekać kolejnego wyjazdu!

             

          • OGŁOSZENIE WYNIKÓW SZKOLNEGO KONKURSU TECHNICZNO-PLASTYCZNEGO ,,POCIĄG Z PUDEŁEK OD ZAPAŁEK"

          •  

            Zorganizowanego dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 przez uczniów klasy 2b wraz z wychowawczynią.

            Zadanie polegało na wykonaniu pracy przestrzennej dowolnego pociągu z pudełek od zapałek.

            Konkurs miał na celu: 

            - rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności, kreatywności twórczej dzieci;

            - rozwijanie wrażliwości estetycznej;

            - umożliwienie przedstawienia własnej wizji pociągu. Komisja konkursowa wyłoniła 3 laureatów i przyznała 2 wyróżnienia.

            LAUREACI

            I miejsce - Nikodem Głąb grupa Pszczółki

            II miejsce - Róża Gajewska klasa 1d

            III miejsce - Milena Bułdys grupa Zajączki

            WYRÓŻNIENIA

            - Adam Tytuła grupa Wiewiórki

            - Magda Ciuba klasa 1c

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a autorom nagrodzonych prac bardzo mocno gratulujemy!!!

            Prace można oglądać na wystawie pokonkursowej  w budynku Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej Pogórzanin od dnia 1.05.br.

          • KONKURS GEOGRAFICZNY "Podkarpackie - mój region"

          • W dniu 24 kwietnia 2024 r. odbył się  Konkurs Geograficzny „Podkarpackie – mój region” którego uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych woj. podkarpackiego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez  Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Rzeszowie. Honorowym Patronatem objęli go Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpacka Kurator Oświaty.

            Data imprezy nie jest przypadkowa, nawiązuje bowiem do Światowego Dnia Geografa (23 IV 2024) oraz Dnia Ziemi, ponadto odbywa się w roku Jubileuszu 50. Olimpiady Geograficznej.

            W konkursie wzięło udział 33 uczniów z 14 szkół województwa. Składał się z dwóch części. Eliminacje szkolne przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia w każdej ze szkół, finał  zaś w siedzibie IV LO w Rzeszowie.

            Uczniowie przystąpili do zmagań konkursowych - rozwiązywany był test wiedzy o województwie, ze szczególnym uwzględnieniem Beskidu Niskiego. W trakcie całego wydarzenia wysłuchano jeszcze dwóch wykładów. O Karakorum opowiadała p. Monika Szławieniec, członkini Polskiego Klubu Alpinistycznego. Z kolei opis swojej wyprawy do Ameryki Południowej (Peru, Chile i Boliwia) przedstawił p. Piotr Gębica.

            W drugim etapie naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Marcin Żyga kl. 8a, Bartosz Ramus kl. 7b, Maksymilian Kot kl. 7b.

            GRATULUJEMY WIEDZY O WOJEWÓDZTWIE PODKARPACKIM!

             

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS ,,ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ" SESJA JESIENNA - ROZSTRZYGNIĘTY

          • Miło nam poinformować, że uczniowie klasy 2b zostali LAUREATAMI

            IGOR KRUTYSZ  zajął 7 miejsce

            PATRYK KUBUSIAK zajął 10 miejsce

            Celem konkursu było inspirowanie uczniów do poszerzenia wiedzy, zachęcanie do samodzielnego myślenia i dążenia do pogłębiania swoich pasji. Uczniowie zmierzyli się z ciekawymi zadaniami z edukacji polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.

            Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, a szkoła Certyfikat Placówki Rozwijającej Talenty. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

          • Spelling Competition- konkurs literowania w języku angielskim

          • 23 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs literowania w języku angielskim dla uczniów klas drugich zorganizowany przez nauczycielki: Aleksandrę Kowalczyk oraz Monikę Wyczawską. Wszyscy uczestnicy byli znakomicie przygotowani. Walka o I miejsce była tak wyrównana, że nie obyło się bez kilku dogrywek. Jednak mistrz literowania po angielsku może być tylko jeden. Miło nam ogłosić, ze zwycięzcą został uczeń klasy 2b Nathan Jagoda. II miejsce zajął uczeń klasy 2d Antoni Smoleń, a uczennica klasy 2a Małgorzata Pieniążek zajęła miejsce III. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach.

          • Historia jest fajna

          • #historia jest fajna#
            Uczniowie klas 4 w ramach zadania dodatkowego realizowali na lekcji historii projekt „Średniowieczny rycerz – instrukcja obsługi” . W skład projektu wchodziły następujące zagadnienia:

            • Droga awansu wojownika – od pazia do rycerza.
            • Zakuty w stal – uzbrojenie rycerza.
            • Mój dom – moją twierdzą.

            Młodzi historycy podeszli do zadania bardzo sumiennie. Podczas poszczególnych prezentacji można było zobaczyć prawdziwy hełm rycerski, elementy zbroi i miecz! (z kolekcji prywatnej). Były też zbroje rycerskie , plakaty, prezentacja mulimedialna, plany zamku własnoręcznie wykonane przez uczniów. Na uwagę zasługują przygotowane z wielką starannością makiety zamków. Celem tego projektu było pokazanie, że historia to bardzo ciekawy i inspirujący przedmiot.

          • "Wiosna w sercach, wiosna wkoło"

          • Choć za oknem termometry nie wskazują wiosennej temperatury , wiosna dziś zagościła w wielu sercach za sprawą XV edycji Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego w Jarosławiu " Wiosna w sercach, wiosna wkoło". Naszą szkołę reprezentowały uczennice klas VI: Katarzyna Kuźniar (6a), Gabriela Szul (6a) i Daria Szulim (6b). Miło nam poinformować, że Kasia otrzymała wyróżnienie w kategorii klas IV-VI. Gratulujemy!

          • „Po prostu koci świat”

          • Uczennica naszej szkoły Zosia Brodowicz z oddziału przedszkolnego  - 0 D (gr."Pszczółki") zajęła II miejsce w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno- Informatycznego:

            „Po prostu koci świat”. Głównymi celami konkursu było:

            - zachęcanie najmłodszych do twórczego wykorzystywania narzędzi informatycznych;

            - rozwijanie umiejętności obsługi prostych programów graficznych typu Paint;

            - promowanie twórczości dziecięcej oraz uwrażliwienie na potrzeby zwierząt.

            Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów!!!