Korzystając z wyjątkowo ciepłej i słonecznej jesiennej pogody, uczniowie z klas 5a, 5b, i 6d zwiedzali wybrane miejsca województwa dolnośląskiego. Trzydniowa wycieczka została dofinansowana w ramach rządowego projektu "Poznaj Polskę". Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Marzena Jaśkowiec, Aleksandra Brud, Katarzyna Masztalerz i Justyna Stelmach.
Wczesnym rankiem 26 października (o godz. 3.00) wyruszyliśmy w stronę Wrocławia, gdzie spędziliśmy cały dzień. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Narodowe wraz z imponującą Panoramą Racławicką, a potem spotkaliśmy się z naszą przewodniczką. Podążając za tryskającą energią i dobrym humorem panią Izabellą odkrywaliśmy zakątki pięknego "miasta krasnali".
Nasz program obejmował zwiedzanie Hali Stulecia, a także spacer po wrocławskiej starówce, która urzekła nas swoją atmosferą. Zobaczyliśmy Rynek z ratuszem i pręgierzem, Katedrę św. Magdaleny oraz urokliwe kamieniczki Jaś i Małgosia. Uwieńczeniem naszej wizyty w stolicy Dolnego Śląska był pobyt w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Po dniu pełnym wrażeń wyruszyliśmy w kierunku Alaski - tak nazywał się hotel w Zieleńcu, w którym spędziliśmy 2 noce.
Czwartek powitał nas piękną pogodą, która zachęcała do wędrówek i obcowania z naturą. Po śniadaniu udaliśmy się do pobliskich Dusznik-Zdroju, aby zwiedzić Muzeum Papiernictwa, w którym tradycja i historia łączy się z teraźniejszością. Dowiedzieliśmy się, jak wcześniej przebiegał proces wytwarzania, zobaczyliśmy czynną papiernię, a na końcu poznaliśmy sposoby odróżnienia prawdziwych banknotów od falsyfikatów. Uzbrojeni w cenną wiedzę sprawdziliśmy się rozwiązując interaktywne quizy.
Naszym kolejnym przystankiem była Kaplica Czaszek w Czermnej, która jest jednym z trzech tego typu obiektów w Europie.
Stamtąd udaliśmy się na szlak prowadzący na najwyższy szczyt Gór Stołowych - Szczeliniec. Po pokonaniu 665 schodów i nasyceniu oczu pięknymi widokami wróciliśmy do autokaru, żeby pojechać do kudowskiego Parku Zdrojowego. Spacerując w otoczeniu drzew, które zachwyciły nas feerią barw, udaliśmy się w okolice tężni solankowej, aby pooddychać powietrzem nasyconym mikro- i makroelementami.
Ostatni dzień wycieczki rozpoczęliśmy śniadaniem, po którym spakowaliśmy się w podróż powrotną. W drodze do Przeworska zrealizowaliśmy dwa ostatnie punkty naszego programu.
Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Kłodzkiej, które jest świadectwem na współistnienie w tym regionie wielu narodowości i kultur.
Stamtąd pojechaliśmy do Złotego Stoku, gdzie czekały na nas liczne atrakcje, które skrywa Kopalnia Złota. Trasa, którą pokonaliśmy, prowadziła 500-metrowym odcinkiem Sztolni Gertruda. Największą niespodzianką była podziemna zjeżdżalnia. W korytarzu sztolni umiejscowione jest również Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, w którym na tabliczkach umieszczono różne hasła. Niektóre z nich były bardzo zabawne i zaskakujące. Autentyczne eksponaty pochodzą z XX wieku.
Po zjedzeniu smacznego obiadu udaliśmy się w drogę, a do Przeworska dotarliśmy ok. godziny 22.
Wyjazd był okazją do poszerzenia wiedzy, zdobycia nowych doświadczeń i zacieśnienia koleżeńskich więzi.
Już nie możemy się doczekać kolejnej wycieczki!