Aktualności
JESTEŚMY NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ NA PODKARPACIU!!!
Piknik rodzinny na sportowo
W dniu 12.01.2018 r. w naszej szkole odbył się Piknik rodzinny zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Jedynka", którego celem było zebranie funduszy na cele charytatywne. Uczestnicy bawili się w rytm muzyki podczas maratonu zumby, a potem obejrzeli trzymający w napięciu pokaz akrobatyki rowerowej w wykonaniu rekordzisty Guinnessa Krystiana Herby. Dla najmłodszych gości wolontariusze przygotowali animacje i zabawy, a na chętnych czekały domowe wypieki serwowane przez rodziców na kiermaszu.
Dzięki ofiarności sponsorów udało się zgromadzić 5 392,70 zł. Cała suma zostanie przeznaczona na cele charytatywne związane z ochroną zdrowia.
Dziękujemy panu Krystianowi Herbie za przygotowanie pokazu akrobacji rowerowych, pani Anastazji Bieniasz, pani Katarzynie Kubickiej, pani Paulinie Lasce, panu Rafałowi Pirowskiemu, pani Monice Świder za przygotowanie i prowadzenie zajęć zumby, pani Annie Domiceli Niemiec za opracowanie fotorelacji oraz wszystkim Rodzicom i Wolontariuszom za ogromną pomoc i zaangażowanie.
Konferencja Dyrektorów Szkół PASCH w Polsce
W dniach 25 – 26 października 2018 r. w Olsztynie odbyła się konferencja szkół projektu PASCH, poświęcona pracy z absolwentami. Naszą szkołę reprezentowała pani wicedyrektor Justyna Stelmach. Dyrektorzy dyskutowali na temat zorganizowania Klubu Absolwentów Szkół PASCH w Polsce, aby umożliwić kontynuację projektu przez uczniów po zakończeniu nauki w placówce. W tym roku szkolnym planowana jest rekrutacja pierwszych absolwentów oraz spotkanie integracyjne i warsztaty dla ósmoklasistów.
Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń w zakresie współpracy ze środowiskiem.
Sukcesy naszych uczniów w konkursach kuratoryjnych
Uczniowie naszej szkoły, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty: Jakub Kmiecik 8c (matematyka, geografia), Karolina Fryźlewicz 8d (geografia, język polski, język angielski, język niemiecki), Jakub Karaś 8a (fizyka), Małgorzata Horodecka 7b (język polski), Kamil Janas 8a (język angielski), Maja Sznaj 7c (język angielski).
Gratulujemy i życzymy sukcesów w następnych etapach !
Stypendia Burmistrza Miasta Przeworska
W dniu 15 października 2018 roku w sali widowiskowej MOK w Przeworsku miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Najzdolniejsi uczniowie przeworskich szkół podstawowych i gimnazjum otrzymali stypendia Burmistrza Miasta Przeworska za wybitne osiągnięcia i szczególne wyniki w nauce. Celem systemu stypendialnego jest wsparcie uczniów wybitnie zdolnych, wykazujących się pracą, aktywnością i zaangażowaniem w życie szkoły oraz społeczność lokalną.
Stypendyści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku to:
Julia Głąb
Nela Nadłonek
Martyna Stelmach
Antonina Szlachta
Aniela Wojtaszek
Oliwia Barszczak
Oliwia Styś
Małgorzata Horodecka
Amelia Słonina
Maja Sznaj
Zuzanna Kulas
Karolina Fryźlewicz
Katarzyna Kotlińska
Jagoda Sznaj
Malwina Kalisz
Hanna Markowicz
Magdalena Gaj
Julia BoratynWszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Na fali sukcesów...
NA FALI SUKCESÓW…
WYJĄTKOWA SZKOŁA,
WYJĄTKOWI NAUCZYCIELE
Potwierdzeniem tych słów będą najwyższe wyróżnienia i nagrody, jakie otrzymali nasi nauczyciele:
NAGRODA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
Ewa Kojder
Bożena Szymanowska
NAGRODA PODKARPACKIEGO KURATORA OŚWIATY
Bożena Domka
Ewa Kojder
NAGRODA BURMISTRZA MIASTA PRZEWORSKA
Barbara Motyka
Alina Deszczka
Grażyna Rybka
Krystyna Zakrzewska
Święto Szkoły i Dzień Edukacji Narodowej
16 października to dzień szczególny dla nas. Obchodzimy bowiem Święto Szkoły. W tym roku przypadła dziewiętnasta rocznica nadania naszej szkole imienia Jana Pawła II. Wraz z tą uroczystością świętowaliśmy również Dzień Edukacji Narodowej.
Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: z – ca Burmistrza Miasta Przeworska Wojciech Superson, ks. Prałat Senior Stanisław Szałankiewicz oraz przedstawiciele Rady Rodziców pani Marzena Kilijan i pan Andrzej Drzystek.
Pani dyrektor skierowała do zebranych miłe i przejmujące słowa. Podziękowała wszystkim pracownikom za ich codzienny trud i ogromne zaangażowanie w wykonywaniu swoich obowiązków. Następnie nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym zostały przyznane nagrody. Pani dyrektor zaczęła od odczytania tych najważniejszych - od Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, którą uhonorowane zostały panie: Bożena Szymanowska i Ewa Kojder. Nagrodę Kuratora Oświaty odebrały panie Ewa Kojder i Bożena Domka, zaś Nagrodę Burmistrza Miasta Przeworska otrzymały pani Dyrektor Szkoły Barbara Motyka, pani Alina Deszczka.
Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymali nauczyciele: Renata Bury, Iwona Czerwińska, Marzena Jaśkowiec, Zuzanna Jurkiewicz, Donata Kosior, Marta Lasek, Magdalena Nikodem – Kądziołka, Beata Pawłowska, Krzysztof Sokół, Justyna Stelmach, Katarzyna Szlęk, Katarzyna Wojdyło oraz pracownicy niepedagogiczni: Joanna Kokoszka, Marzena Kornacka, Zofia Kucab, Małgorzata Skoczylas, Marek Zając.
Na zakończenie części oficjalnej pani dyrektor Barbara Motyka podzieliła się z nami niebywale miłą wiadomością, że „Jedynka” jako jedyna na Podkarpaciu szkoła podstawowa otrzymała Nagrodę Kuratora Oświaty „Złoty Prym”.
Podczas akademii głos zabrał pan wiceburmistrz, który podkreślił wielkość i wyjątkowość naszego Patrona, pogratulował tak prestiżowego i znaczącego wyróżnienia. Ponadto przekazał nam bardzo dobrą wiadomość o wygranej naszego projektu w ramach budżetu obywatelskiego „Szkoła promująca zdrowy styl życia”. Przedstawiciele Rady Rodziców na ręce pani dyrektor złożyli serdeczne życzenia i wyrazili ogromne zadowolenie ze współpracy, która przynosi tak wspaniałe efekty.
Uwieńczeniem tego doniosłego dnia był występ naszych uzdolnionych wychowanków. Pieśni zaśpiewane przez wyjątkowy chór, składający się z kilkudziesięciu młodych wychowanków, rozbrzmiewały radośnie po całej sali. Program artystyczny przygotowany został pod kierunkiem nauczycielek Sabiny Pelc, Katarzyny Szeli, Haliny Jarosz – Łaby, Elżbiety Wielobób i Kingi Podolak. Gratulujemy.
To był wspaniały dzień pełen wrażeń!
Warsztaty historyczno-literackie
Zapraszamy chętnych uczniów klas 4 i 5
do udziału w warsztatach historyczno-literackich
„MIRABELKA – KIEŁKUJĄCA HISTORIA W 100LICY”.
Pierwsze spotkanie 23.10.2018 o godz. 13.30 w bibliotece szkolnej. Ilość miejsc ograniczona.
Sukces naszej uczennicy w konkursie "Miejsce Powiatu Przeworskiego w kraju i Europie na przestrzeni dziejów"
Z dumą informujemy, że nasza uczennica Małgorzata Horodecka zajęła I miejsce w etapie powiatowym konkursu "Miejsce Powiatu Przeworskiego w kraju i Europie na przestrzeni dziejów" w kategorii prac multimedialnych.
Praca Małgosi nosi tytuł "Pszczoły - pasja łącząca pokolenia" i powstała pod opieką pana Zenona Słysza.
Laureatce oraz jej opiekunowi merytorycznemu serdecznie gratulujemy!
Noc ze Słodziakami w bibliotece szkolnej
11 października o godzinie 18.00 dwunastu uczniów klas trzecich zameldowało się w bibliotece szkolnej, aby pod opieką pań - Marty Piróg i Aliny Deszczki, przeżyć nocne przygody z gangiem Słodziaków. Wszyscy zrobili sobie maski, żeby zamienić się w zające, sowy, rysie, bobry, jeżei lisy. Był to czas poznania zmysłów ludzi i zwierząt i spróbowania ich wybiórczo na własnej skórze, co okazało się niełatwym zadaniem. Poznawanie świata słuchem i dotykiem. Odgadywanie ziół tylko zmysłem węchu: rozmaryn, tymianek, bazylię i lawendę. Polowanie jak sowa i podróżowanie krętymi drogami pełnymi trudności - samodzielnie wykonanie gry, w której nagrodą jest skarb.... :) Zadaniem było również upolowanie jedzenia
i skomponowanie własnego smacznego, leśnego menu, a potem trochę rozrywki na xboxie Ale nawet na zwierzaki nocne przychodzi czas odpoczynku, więc… o północy czas na spanie.A rano?
Przywitanie, pakowanie, sprzątanie, gimnastyka poranna, zebranie na polanie i przedśniadanie w postaci leśnej galaretki :)
Z opowiadaniem i uśmiechem na ustach wszyscy poszli do domu...spać ;)Więcej zdjęć na stronie biblioteki szkolnej FB.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W dniu 09.10.2018 r. w naszej szkole odbyły się kolejne wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego. Dla wielu z uczniów była to pierwsza samodzielna decyzja ku dorosłości.
Wybory zostały przeprowadzone zgodnie z ordynacją wyborczą. Każdy ze zgłoszonych kandydatów przedstawił swój autorski program wyborczy. Wszystkie pomysły były ciekawe, przez co zachęcały
do głosowania.W przededniu wyborów wszystkich obowiązywała cisza przedwyborcza, a nad ich prawidłowym przebiegiem czuwała komisja składająca się z wcześniej wybranych uczniów klas IV-VIII. Uczniowie mając na uwadze wspólne dobro, potraktowali to wydarzenie bardzo poważnie. Do wyborów przystąpiło 401 osób. Największą liczbę głosów otrzymał Filip Czerwonka i został przewodniczącym SU, zastępcą została Inez Grzęszczak, a sekretarzem Hanna Markowicz.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
galeria zdjęć
Rajd pieszy szkół im. Jana Pawła II
Jan Paweł II od młodych lat był miłośnikiem przyrody. Lubił wędrówki górskie. Kochał przyrodę, spotykał się z nią i podziwiał jej piękno. Mówił, że „przyroda to księga przedziwna, szeroko otwarta dla każdego”.
O tym jak wartościowe jest to stwierdzenie, co roku przekonują się uczestnicy Podkarpackiego Rajdu Pieszego Szkół im. Jana Pawła II. 25 września 2018 roku odbył się już XIX Podkarpacki Rajd Pieszy Szkół im. Jana Pawła II. Oficjalne otwarcie nastąpiło na pruchnickim Rynku. Uczestnicy zostali przywitani przez pana dyrektora Szkoły Podstawowej w Świebodnej Eugeniusza Mikłasza po czym wszyscy przejechali autobusami pod Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce, gdzie odbyła się msza św. dla uczestników rajdu. Bezpośrednio po niej nastąpił wymarsz grup na trasy rajdowe. Po drodze uczestnicy mogli zjeść pyszną zupę z kotła. Rajd zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasy przy ognisku.
Piknik na zielono
Samorząd Uczniowski wystąpił z kolejną wspaniałą inicjatywą, tym razem związaną z promowaniem zdrowego odżywiania się. Aby przekonać uczniów i nauczycieli naszej szkoły do bogatych w wartości odżywcze przekąsek, 21 września zorganizowano piknik, podczas którego wszyscy chętni mogli delektować się przyniesionymi owocami, warzywami, kanapkami, zbożowymi ciasteczkami i innymi zdrowymi przysmakami. Warunkiem udziału w akcji było przyniesienie kocyka. Uczniowie pod opieką nauczycieli Barbary Dryniak i Agnieszki Moskal mogli delektować się przyniesionym jedzeniem na czterech kolejnych przerwach oraz odpoczywać na świeżym powietrzu.
Rajd pieszy do "Ujścia Mleczki"
Chętni uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Elżbiety Wielobób i pani Edyty Sochackiej wyruszylina pieszy rajd, by zobaczyć jak rzeka płynąca przez nasze miasto uchodzi do Wisłoka. Trasa biegła od ulicy Budowlanych, przez pola za szpitalem, ulicę Mostową, Gorliczynę aż do Gniewczyny. Tym razem, ze względu na ogromne pokrzywy, rzadko szliśmy doliną rzeczną. Większość trasy pokonaliśmy polnymi lub rzadko uczęszczanymi drogami. Do celu naszej podróży dotarliśmy koło południa. Zapaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Przez cały rajd dopisywała piękna pogoda z letnimi temperaturami i z uśmiechem na ustach wróciliśmy po kolejnych 3 godzinach marszu do Przeworska.
Tak przedstawia się opis Mleczki zawarty w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich: „rzeka, powstaje z połączenia się dwóch znacznych strumieni, tj. Mleczki zachodniej i wschodniej. Mleczka zachodnia nastaje we wsi Grzegorzówce, a wschodnia nastaje ze zlewu dwóch znaczniejszych strug leśnych, we Woli Węgierskiej. Na granicy Urzejowic, Łapajówki, i Krzeczowic łączy się z Mleczką zachodnią. Odtąd Mleczka połączona płynie na północ tworząc granicę między Mokrą Stroną od zachodu a Żurawiczkami długimi, Maćkówką i obszarem Przeworska od wschodu. Opływa od zachodu Przeworsk, przepływa wieś Gorliczynę, wreszcie Gniewczyną, gdzie uchodzi do Wisłoka. Od ujścia do Wisłoka ma zaledwie 21 kilometrów”.
nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego, 1880-1914
Wakacyjny kurs językowy w Niemczech
W tym roku stypendium językowe w Niemczech otrzymały uczennice klas siódmych: Karolina Fryźlewicz i Julia Mazurkiewicz. To była ich pierwsza podróż do Niemiec. Razem z 78 innymi uczestnikami z 17 krajów uczyły się języka niemieckiego oraz poznawały inne kultury podczas wakacji w kraju związkowym Bawaria, w miejscowości Bamberg. W czasie trzytygodniowego kursu w sierpniu nie tylko miały zajęcia językowe, ale również zwiedzały miasta takie jak Nürnberg i Würzburg. Będąc w Niemczech posługiwały się faktycznie tylko tym językiem, np. idąc na zakupy. Oprócz zajęć językowych uczniowie ciekawie spędzali czas wolny. Były wyprawy po mieście, wspólne zabawy, gry, karaoke i filmy. Podczas wieczoru kultur mogli poznać wiele interesujących faktów na temat różnych kultur i narodowości oraz zaprezentować Polskę i nasz region. Po ukończonym kursie językowym uczennice zdawały egzamin językowy „Fit in Deutsch” na poziomie A2 otrzymując międzynarodowy certyfikat znajomości języka niemieckiego.
Pobyt w Niemczech pomógł im nabrać wiary we własne siły oraz uświadomić to, że nasz kraj sąsiedzki oferuje im wiele możliwości. Po kursie mogą powiedzieć wszystkim uczniom, że niemiecki nie jest tak trudny, szczególnie gdy chcemy się go nauczyć i mamy z tego przyjemność.
625 rocznica nadania praw miejskich
25 lutego 2018 r. Przeworsk rozpoczął świętowanie 625. rocznicy nadania praw miejskich.
Zakończenie roku szkolnego
Zakończenie roku szkolnego jest zawsze okazją do podsumowań i refleksji. Jest to również „czas zapłaty” dla uczniów za ich pracę przez cały rok. Dnia 22 czerwca na sali gimnastycznej zebrali się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Po odśpiewaniu hymnu państwowego - rozpoczęła się uroczystość. Pani Dyrektor Barbara Motyka dziękowała za wspaniały rok podkreślając, że był to wspólny sukces wszystkich. Nagrodziła najlepszych uczniów, wręczając im świadectwa z wyróżnieniem, natomiast przewodniczący Rady Rodziców - nagrody książkowe. Serdeczne podziękowania przekazała rodzicom, którzy wspierali pracę szkoły oraz sponsorom. Słowa uznania i podziękowania popłynęły również do nauczycieli i pracowników szkoły za trud i wysiłek codziennej pracy. Życzyła wszystkim słonecznych, pełnych radości i bezpiecznych wakacji. Wakacyjne życzenia przekazał również przewodniczący Rady Rodziców p. Andrzej Drzystek.
Następnie uczniowie udali się do swoich klas, aby spotkać się z wychowawcami i odebrać świadectwa. Po otrzymaniu świadectw mogli udać się wreszcie na wymarzone wakacje. I w szkole zrobiło się cicho i pusto.
Dzień wcześniej - 21 czerwca w Bazylice pw. Ducha Świętego odbyła się uroczysta Msza Święta, którą celebrował ksiądz Proboszcz Tadeusz Gramatyka. Podczas Eucharystii dziękowaliśmy dobremu Bogu za czas szczęśliwie spędzony w szkolnych murach, za wszystkie piękne dni, za nauczycieli i rodziców. Prosiliśmy, by Pan Bóg nam błogosławił w czasie wakacji, byśmy ten czas odpoczynku spędzili blisko Niego.
Pożegnania nadszedł czas ...
Dnia 22 czerwca odbyła się uroczystość pożegnania nauczycieli odchodzących na zasłużony emerytalny wypoczynek.
Szkołę opuszczają:
Pan mgr Jerzy Strączek – wicedyrektor szkołyPani mgr Grażyna Strączek - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Pani mgr Grażyna Rybka – nauczyciel muzyki
Pani mgr Krystyna Gilecka – pedagog szkolny.
W imieniu Grona Pedagogicznego pożegnała nauczycieli Pani dyrektor Barbara Motyka. W przemówieniu podkreśliła ciepło, serdeczność i zasługi dla naszej szkoły, jakie pozostawiają byli nauczyciele. Były podziękowania, kwiaty, uśmiechy i łzy wzruszenia...
Piknik Rodzinny z "Jedynką"
Dnia 9 czerwca 2018r. na terenie naszej szkoły odbył się piknik rodzinny. Przy zaangażowaniu nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły zorganizowane zostało spotkanie szkolnej społeczności. Zadbaliśmy o to, aby ten dzień był wyjątkowy dla wszystkich. Jak co roku mogliśmy skosztować domowych wypieków, swojskich pierogów, pysznych kiełbasek z grilla, a w barze sałatkowym przepysznych, witaminowych sałatek owocowych. W kulinarnych kącikach dzieci mogły również zjeść watę cukrową i lody. Każdy smakosz mógł znaleźć coś dla siebie. Można było również skorzystać z salonu piękności i upiększyć swoją twarz piknikowym makijażem, zagrać w szachy lub opanować sztukę puszczania gigantycznych baniek mydlanych. Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce, trampoliny, zjeżdżalnie oraz przejażdżki starymi motocyklami. Można było również spotkać się ze strażakami, a nawet posiedzieć w wozie strażackim. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zaprezentować się na scenie. Pojawiło się wielu artystów, którzy tańcem, piosenką, aktorstwem prezentowali swoje talenty. W wykonaniu uczniów klasy 1a obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Rzepka”. Całość uświetnił Klub Akrobatyki Sportowej z Rzeszowa oraz Klub Karate. W kąciku plastycznym można było swoją twórczość plastyczną zaprezentować farbami na dużych kartonach i wyeksponować na sztalugach. Była to niezwykle ciepła, rodzinna impreza, która przyciągnęła do szkoły i na szkolne boisko rzesze uczniów z rodzicami, młodszym i starszym rodzeństwem, babciami, dziadkami, …Po raz kolejny przekonaliśmy się, że wspólny wysiłek przynosi fantastyczne efekty. Cieszymy się, że wszyscy działamy dla wspólnego dobra. Do zobaczenia za rok.
Wspomnienia z Zielonej Szkoły
Jastrzębia Góra 03.06-08.06.2018r.
Wycieczka była bardzo fajna, ponieważ było dużo atrakcji i dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy. Podczas zielonej szkoły mieliśmy do wykonania zadania ale były one przyjemne i mieliśmy czas na gry, zabawy oraz rozegranie meczu. Z wycieczki najbardziej zapamiętałem: fontannę Neptuna, latarnię morską Rozewie, przejazd wozem drabiniastym, rejs statkiem, Słowiński Park Narodowy, spacer brzegiem morza, olbrzymi zamek w Malborku, ulicę Długą w Gdańsku, molo w Sopocie, pomnik Westerplatte, fokarium, oceanarium, szum morza w miejscu zakwaterowania. Wyjazd był dla mnie czasem zabawy i odpoczynku. Opiekunowie p. Barbara Dryniak, p. Marzena Jaśkowiec oraz p. wicedyrektor Jerzy Strączek przekazali nam wiele cennych wiadomości i zawsze służyli radą i pomocą w każdej sytuacji. Dziękuję bardzo za zorganizowanie tak fantastycznej wycieczki nad nasze polskie morze.
Wojciech Tonia
Wycieczkę rozpoczęliśmy na wesoło wyjeżdżając w godzinach wieczornych z Przeworska. 4 czerwca rano zawitaliśmy w Malborku gdzie zwiedziliśmy przepiękny zamek i przeszliśmy się po mieście. Następnie udaliśmy się do Jastrzębiej Góry na obiad i zakwaterowanie. Ośrodek wczasowy znajdował się blisko morza i mogliśmy codziennie słuchać szumu fal. Wieczorem wyruszyliśmy na plażę pomoczyć nogi. Wędrując po rezerwacie przyrody doszliśmy do latarni morskiej Rozewie. Wieczorem odbyło się ognisko, wspólne zabawy, śpiew i gra w siatkówkę. Następnego dnia w naszych planach znalazło się Trójmiasto. Punkt pierwszy to oczywiście Westerplatte, przeczytaliśmy słowa Jana Pawła II wyryte w kamieniu aby każdy znalazł swoje Westerplatte. Dalej była ulica Długa w Gdańsku ciągnąca się od Bramy Zielonej do Bramy Złotej. Zatrzymaliśmy się koło fontanny Neptuna na odpoczynek i zjedliśmy przepyszne lody. Koło rzeki Motławy podziwialiśmy słynny Żuraw, jego ciekawą budowlę. Pogoda nam dopisała więc przejechaliśmy do Sopotu na krótki spacer po molo. Wszystkim się ono podobało pomimo ogromnych tłumów. Gdynia z kolei to zwiedzanie Oceanarium i dwóch statków ,,Błyskawica’’ i ,,Dar Pomorza’’. Uczniów zainteresowała figurka chłopca siedzącego na morzu, która nosi nazwę ,,Dyrygent Fal’’. Trzeci dzień przeznaczyliśmy na pieszą wędrówkę przez Słowiński Park Narodowy w kierunku ruchomych wydm i powrotny spacer brzegiem morza, zbieranie kamyczków i muszelek. To właśnie tutaj opiekunowie zapewnili nam przednią zabawę i powrót do beztroskich lat dzieciństwa – budowanie zamków i rzeźb z piasku. Najciekawszą pracą okazała się ośmiornica, jednakże wszyscy otrzymaliśmy w nagrodę lizaki. Należy tutaj dodać, iż na plaży smakowały wybornie! Dzień czwarty spędziliśmy na Helu, który rozpoczął się pokazem karmienia fok. Później krótka przerwa na wysyłanie pocztówek do rodziców i znajomych, degustacja ryb i spacer po mieście. Na końcu płynęliśmy statkiem, gdzie każdy mógł poczuć się jak prawdziwy wilk morski za sterem i w czapce kapitana. Po powrocie do miejsca zakwaterowania czekała na nas niespodzianka, przejazd wozem drabiniastym po Jastrzębiej Górze. Dla wielu z nas niezapomniana atrakcja. Każdego popołudnia odbywały się ciekawe zajęcia z matematyki, nauka piosenki po angielsku, lekcja języka polskiego na podstawie filmu ,,Stowarzyszenie umarłych poetów’’. W trakcie różnych wycieczek mieliśmy możliwość wykazania się wiedzą z historii, geografii, czy przyrody. Ostatniego wieczoru na podsumowanie zielonej szkoły napisaliśmy quiz z wiadomości o wcześniej zwiedzonych miejscach, otrzymaliśmy nagrody i dyplomy, nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów. Następnego dnia w drodze powrotnej zwiedziliśmy Toruń, zapoznaliśmy się z legendą tego miasta, poznaliśmy tajną recepturę wyrobu piernika. Przeszliśmy koło Krzywej Wieży, pomnika i domu Mikołaja Kopernika, zakupiliśmy słynne pierniczki, szczęśliwi spacerkiem koło Wisły wróciliśmy do autokaru kierując się w stronę Przeworska. Wszyscy wróciliśmy szczęśliwi, bogatsi o nowe doświadczenia i zdobytą wiedzę. W imieniu wszystkich uczestników kieruję serdeczne podziękowania do opiekunów wycieczki za trud i cierpliwość włożone w organizację zielonej szkoły.
Weronika Dryniak
Archiwum Aktualności