Goście z pasją
19.11.202414W poniedziałek 18.11.2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Przeworsku mieliśmy przyjemność gościć kolejnego "Człowieka z Pasją". Tym razem, w ramach projektu, którego pomysłodawcą i koordynatorem jest Pan Krystian Herba, poznaliśmy Pawła "Dazzlea" Kidonia, Mistrza Świata Basketball Freestyle i pierwszego Polaka w drużynie "Harlem Globetrotters".
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
18.11.2024Drodzy Uczniowie!
Serdecznie zapraszamy do świętowania Dnia Życzliwości i Pozdrowień w dniu 21 listopada (czwartek).
W tym roku obchodzimy go pod hasłem ,,Życzliwość to jest - to".
Małe radości
i drobne gesty życzliwośći,
są najpiękniejszymi
iskierkami
naszej codzienności.
Chętni uczniowie w tym dniu mogą ubrać się na kolor żółty symbolizujący życzliwość (uczniowie posiadający elementy ubioru koloru żółtego będą zwolnieni z pytania).
Ogromne gratulacje!!!
18.11.2024Nasza uczennica Wiktoria Zdunek odniosła spektakularny sukces. Została Laureatką I miejsca w wojewódzkim konkursie literackim dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na bajkę z morałem "UZDRAWIAJĄC(Y) KRAJOBRAZ" napisaną z okazji Dnia Krajobrazu 2024.
Organizatorem Konkursu był Departament Ochrony Środowiska przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Laureaci ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Przeworskiej Kolei Dojazdowej „Pogórzanin”
17.11.2024213 listopada w Starostwie Powiatowym w Przeworsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu wiedzy o Przeworskiej Kolei Dojazdowej „Pogórzanin” w 120. rocznicę powstania.
Laureatami konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku zostali:
I miejsce – Laura Półtorak kl.7a
STYPENDIA BURMISTRZA MIASTA PRZEWORSKA
17.11.20245W dniu 14 listopada 2024 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów dla uczniów szkół podstawowych za wybitne osiągnięcia i wysokie wyniki w nauce w roku szkolnym 2023/2024. Program stypendialny, działający od 2008 roku, nagradza uczniów wyróżniających się w nauce oraz konkursach i zawodach. Od tego roku średnia ocen, kwalifikująca do otrzymania tego wyróżnienia to 5,50 za szczególne wyniki w nauce oraz 4,85 za wybitne osiągnięcia. Kwota wypłacanego stypendium to 1000 zł.
XVIII REJONOWY PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNO- RELIGIJNEJ
12.11.20242123 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Gaci odbył się XVIII Rejonowy Przegląd Pieśni Patriotyczno – Religijnej „Sławię Cię, Ziemio Ojczysta pieśnią i piosenką”. Organizatorem zmagań konkursowych była Szkoła Podstawowa w Dębowie oraz : Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Gać. Wśród wykonawców znaleźli się soliści, zespoły wokalne i wokalno – instrumentalne. Ocenie podlegał dobór repertuaru, muzykalność i warunki głosowe artystów, interpretacja oraz ogólny wyraz artystyczny.
Naszą szkołę w przeglądzie reprezentowali następujący wykonawcy:
„ Za wolną Polskę”
11.11.20241W 2024 roku mija 80. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji nasza Szkoła wzięła udział w wyjątkowym projekcie przygotowanym przez Fundację BohaterON i Młode Głowy Fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej. Podczas spotkań kółka historycznego uczniowie połączyli wiedzę historyczną z tematami dotyczącymi ich dobrostanu emocjonalnego. Głównym tematem zajęć był los 11-letniej dziewczynki – Janki mieszkającej w Warszawie. Janka jak i inne dzieci opowiadają o dniu 1 sierpnia 1944 tak samo- to był koszmar. Uczniowie na zajęciach musieli zmierzyć się z najważniejszymi emocjami towarzyszącymi dzieciom podczas niepokoju i wojny – strachem, tęsknotą, miłością, radością i przyjaźnią. Czy szmaciany konik może dać otuchę? Czy wspomnienia o szkole i kolegach mogą dać nadzieję? Okazuje się, że nawet najmniejsza „Iskra nadziei” daje siłę, nawet tym najsłabszym i najmniejszym. Żyje
"Wolność kocham i rozumiem"
11.11.2024588 listopada 2024r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, którą w ramach akcji #szkoładohymnu- rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego.
Uczniowie klas 1c, 2a, 2e, 5b, 5c, 6a, 7a i 8d zaprezentowali program słowno muzyczny i taneczny, w którym szczególną uwagę zwrócono na wartość, jaką jest wolność. Aby podkreślić znaczenie tego słowa w kontekście zarówno hsitorii naszego kraju, jak i teraźniejszości, w której żyjemy, nasza akademia zakończyła się odśpiewaniem przez szkolny chór piosenki pt. "Kocham wolność", której refren długo jeszcze wybrzmiewał w naszych sercach. Do tych słów nawiązała również Pani Wicedyrektor Halina Jarosz- Łaba, która przypomniała uczniom, czym jest współczesny partiotyzm i w jaki sposób każdy z nas może go manifestować.
XIII Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej
10.11.202496 listopada 2024 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku odbył się XIII Konkurs Piosenki Patriotycznej, w którym wystąpiło aż 57 uczestników z różnych grup wiekowych i miejscowości naszego powiatu. Wydarzenie pełne wzruszeń i miłości do Ojczyzny, było okazją do zaprezentowania niezwykłych talentów wokalnych oraz oddania hołdu polskiej historii.
"Dzień postaci z bajek"
06.11.20241506 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował "Dzień postaci z bajek". W tym dniu nasza młodzież mogła się wykazać kreatywnością oraz pomysłowością. Nie zabrakło smerfów, Misia Bogusia i wiele innych znanych postaci. Dzięki temu możemy zwrócić uwagę na to jak nasi uczniowie mają dystans do samych siebie i potrafią dobrze się przy tym bawić
Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Czytamy z sercem"
06.11.20242Mamy to
W Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym "Czytamy z sercem" mamy trzy miejsca na podium!
W kategorii klas młodszych:
I miejsce - Liwia Słoma
III miejsce - Alicja Szpilka
W kategorii klas starszych:
III miejsce - Aleksandra Słonina
GRATULUJEMY!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć konkursowych wystawionych przed naszą biblioteką
Dziękujemy
05.11.2024Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego dziękują całej społeczności szkolnej za włączenie się w akcje charytatywne – „Pomoc dla zwierząt” z Przeworskiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Kociopsie Smuteczki” oraz Akcję „Znicz na Kresy.” Znicze zostaną zapalone na zapomnianych polskich grobach na Ukrainie oraz Litwie, a karma i przyniesione akcesoria zostały już przekazane członkom stowarzyszenia.
XII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”- ETAP WOJEWÓDZKI
04.11.2024XII Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”- ETAP WOJEWÓDZKI w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej już za nami!!
Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów.
W kategorii wiekowej IV-VI:
Lena Domańska 5d
Jan Blok 5d
W kategorii wiekowej VII -VIII:
Michał Kostka 7c
Dzień Dyni
04.11.20246Dnia 30.10.2024 r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego działającego w naszej szkole zorganizowano „Dzień Dyni”. Uczniowie założyli coś pomarańczowego, jak również mogli wykazać się kreatywnością i pomysłami na strój na tendzień – zdarzały się opaski z dyniami oraz dyniowe stroje . W tym dniu Samorząd Uczniowski zorganizował również kiermaszciast i innych smakołyków oraz artykułów biurowych i papierniczych. Zebrany dochód zostanie przeznaczony na potrzebySamorządu Uczniowskiego.
Wyjście integracyjne klasy 4 c „ Spacer po Starym Przeworsku”
11.11.20243W dniu 30.10.2024 r. klasa 4c udała się na wycieczkę integracyjną śladami dawnego Przeworska. W towarzystwie Pani kustosz Małgorzaty Wołoszyn, naszej Pani przewodnik, historyczną podróż rozpoczęliśmy pod Pałacem Lubomirskich. Poznaliśmy historię Rodu Lubomirskich, od Henryka – pierwszego ordynata przeworskiego, po Jerzego Henryka i Andrzeja Lubomirskiego. Osobie Andrzeja Lubomirskiego Pani Przewodnik poświęciła najwięcej uwagi, bo i jego dokonania były niebywałe. Za jego czasów Ordynację Przeworską uważano za najlepiej zagospodarowany majątek w Galicji. Książę Andrzej Lubomirski zapamiętany został przez nas jako założyciel największej w tamtym czasie Cukrowni, a także Kolejki Wąskotorowej, dziś przez dzieci uwielbianej, a niegdyś środka transportu buraków do tejże cukrowni. Oczywiście, nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia z ks. Andrzejem Lubomirskim, odpoczywającym na ławeczce w Jeg
XII Ogólnopolskie Dyktando Ortograficzne
22.10.20242136 uczniów z klas IV – VIII wzięło udział w Ogólnopolskim Dyktandzie „Po polsku o historii”, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Polonistów przy UJ.
Historyczny tekst okazał się nie lada wyzwaniem, ale nasi uczniowie dobrze sobie z nim poradzili.
Miło nam poinformować, że do drugiego etapu zakwalifikowali się:
Finał Wojewódzki w sztafetowych biegach przełajowych chłopców
21.10.202417 października w Kolbuszowej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Finale Wojewódzkim w sztafetowych biegach przełajowych chłopców 6X800m. W zmaganiach brały udział 24 najlepsze szkoły w województwie.
Nas reprezentowała drużyna chłopców starszych w składzie: Bartosz Wrona, Bartosz Zych, Szymon Dzimira, Piotr Kostka, Maksymilian Dec i Maksymilian Kot oraz drużyna chłopców młodszych: Miłosz Cisowski, Jakub Słoma, Miłosz Bytnar, Filip Majba, Alan Łański oraz Bartosz Ryznar. Po zaciętej rywalizacji sztafeta starsza zajęła 12. a młodsza 10. miejsce. Serdecznie gratulujemy chłopcom osiągniętego rezultatu, a szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za pomoc i zaangażowanie w organizację zawodów.
Z WIZYTĄ W PODKARPACKIM CENTRUM NAUKI ŁUKASIEWICZ
21.10.2024Z WIZYTĄ W PODKARPACKIM CENTRUM NAUKI ŁUKASIEWICZ
3b z nauką za pan brat!!!
8 października klasa 3b wybrała się na wycieczkę do Centrum Naukowego Łukasiewicz mieszczącego się w Jasionce.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach naukowych: chemicznych i biologicznych, przeprowadzili szereg barwnych i ciekawych doświadczeń. Obejrzeli film oraz zwiedzili niezwykle ciekawą ekspozycję. Zajęcia eksperymentalne pomogły młodym naukowcom odkrywać fascynujący świat nauki poprzez doświadczenie, a nie samą teorię. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili i uczyli jednocześnie. Był to pierwszy etap wycieczki. Drugą częścią była chwila relaksu spędzona w McDonald's.