W pogodny poranek 26 października uczniowie klasy 7a, 7b i 8f wzięli udział w wycieczce w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Budownictwa Ludowego i Parku Etnograficznego w Sanoku oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Podróż do przeszłości uczniowie rozpoczęli od zwiedzenia Miasteczka Galicyjskiego, gdzie poznali bogatą przeszłość, kulturę i zwyczaje grup etnicznych, które zamieszkiwały tereny dzisiejszego Podkarpacia przed II wojną światową. Dzięki pracy muzealników udało się odtworzyć i uratować wiele obiektów architektury drewnianej i stworzyć wyjątkowe miejsce - największy taki obiekt w Polsce, gdzie wokół czworobocznego placu posadowiono 26 obiektów. Urządzone pomieszczenia dają pełny obraz życia, pracy i wypoczynku ówczesnych mieszkańców wielonarodowościowej społeczności . Uczestnicy wycieczki zajrzeli do wnętrza m.in.: kurnej chaty, kościoła, plebanii, apteki, cukierni, domu nauczyciela i poczty. W starszej części skansenu obejrzeli: remizę strażacką, domy bogatych i biednych mieszkańców Pogórza Bieszczadzkiego i Karpat, podziwiali majestatyczny ikonostas zachowany w cerkwi. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła dawna szkoła. Uczniowie mieli okazję usiąść w ławkach i posłuchać ciekawych opowieści na temat warunków nauczania w minionych stuleciach.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w w Bóbrce- niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Krosna, gdzie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Jest to jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Jej założycielami w 1854 roku byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. Tutaj narodziła się historia jednej z najpotężniejszych gałęzi przemysłowych, która w II połowie XIX wieku popchnęła świat w kierunku niebywałego dotąd rozwoju cywilizacyjnego. Jest rzeczą niezaprzeczalną, że podwaliny pod ten niespotykany rozwój dał Polak Ignacy Łukasiewicz, a Polska stała się kolebką przemysłu naftowego.
Przewodnicy muzeum omówili i zaprezentowali sposoby wydobywania gazu i ropy oraz maszyny, które przez wieki były wykorzystywane do wydobycia, destylacji i dystrybucji ropy naftowej. W Muzeum zachowały się dwa oryginalne szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Kopanka „Janina”; ręcznie wykopana do głębokości 96 m, a następnie pogłębiona wiertnicą ręczną do głębokości 156 m; do dziś jest eksploatowana. W budynku administracyjnym kopalni z 1865 roku, zorganizowano w niebanalny sposób ekspozycję apteczną, która nawiązuje do pierwszej pracy Ignacego Łukasiewicza, gdy był aptekarzem we Lwowie. To właśnie na zapleczu apteki lwowskiej w 1853 roku udało mu się wyodrębnić z ropy naftę świetlną. Jeszcze tego samego roku pierwsze lampy naftowe oświetliły lwowski szpital. Młodzież zainteresował wirtualny Ignacy Krasicki, wykonany za pomocą hologramu 3D. Takie ekspozycje multimedialne robiły na zwiedzających wrażenie.
Kierując się w stronę wyjścia ze skansenu, można zobaczyć replikę dawnej stacji benzynowej typu „górskiego” wraz z muzealnymi już dystrybutorami. Stopniowo oczom zwiedzających ukazał się teren nowszych urządzeń wydobywczych. Idąc główną drogą, spotyka się urządzenia, które jeszcze występują na terenie kraju w miejscach, gdzie trwają poszukiwania ropy. Do tej pory w otoczeniu przepięknego, wiekowego lasu można spotkać XIX wieczne kopanki, w których bulgocze „czarne złoto”.
To miejsce trzeba koniecznie odwiedzić, tym bardziej, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej, ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników, ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.
W drodze powrotnej zmęczeni i głodni uczestnicy wycieczki mogli skorzystać z bogatej oferty restauracji McDonald’s. Zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wraz z opiekunami: p. Haliną Frankowską, p. Małgorzatą Rut, p. Małgorzatą Liszką – Wołoszyn i p. Anną Trząsalską wrócili do Przeworska.
Zorganizowana wycieczka była podróżą w czasie - wędrówką po „perełkach Podkarpacia”, która na pewno pozostanie na długo w pamięci. Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by odkrywać skarby . Słuszna jest fraza autorstwa polskiego bajkopisarza i pedagoga Stanisława Jachowicza:
" Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie".